Staff Directory 2018-2019
Click on names to email staff members.  
Teacher websites/course pages are accessible through the
My eCLASS Student Portal.

Leadership

Dr. Stacey Schepens, Principal
Traci Baldwin, Assistant Principal, 6th Grade & Special Education
Melissa Robertson, Assistant Principal, 7th Grade​
Stephen Santana, Assistant Principal, 8th Grade
Mary Jane MacLeod, Assistant Principal, RTI

6th Grade

​Serrena Cobb, LA
Paige McGaughey, LA
Stacey Shaffer, LA
Sharon Fleetwood, LA
​Kandy Westbrook, LA​
Katie Creighton, MA
Heather Culpepper, MA
Mike Hessler, MA
Cindy Tharpe, MA
Kay Weber, MA
Annessia Bullard, SC
Amy Gimbert, SC
Brad Miller, SC
Tiffani Zernhelt, SC
Christine Wood, SC
​Debbie Avis, SS
Chris Baker, SS
Camille Hamilton, SS
Rachel Wilson, SS
Jennifer Cragin, SS​

7th Grade

​Fern LeMaster, LA​
Edgardo Martinez, LA
Sharon Scott, LA
Claire Shea, LA
Daniele Talend, LA
Stephanie Bone, MA
Tracy Brantley, MA
Leslie Dale, MA
Tim Frantz, MA
Eunice Terry, MA
Kathryn Mannes, SC
Jill Sheldon, SC
Angie Pinkston, SC​
Valerie Reeves, SC​
Rob Dennis, SS
Jeanette Ollinger, SS
Eleanor Ridley, SS
Eric Sas, SS

8th Grade

​Michelle Bushell, LA
Stephanie Hill, LA
Charlie Hollingshead, LA
Laura Loizzo, LA
Catherine Ziemann, LA
Al Byrnes, MA
Nicole Finley, MA
Marina Sandall, MA
Melani Truett, MA
Tonya Dudman, SC
Beverley Paes, SC
Lisa Stapp, SC
Jimmy Autry, SS
Matthew Meek, SS
Megan Mendez, SS
Jason Thomas, SS
Serina Gay, SC

Connections

Jessica Harper, Art
Amanda Bingham, Band
Wesley Brooks, Band
Sabrina Robertson, Chorus/General Music
Rod Hames, Computer Science
Suzanne McDaniel, Careers/Reading/ESL
Alisha Dixon, Journalism
Kinsey Edwards, Orchestra
Suzanne Pearson, Orchestra
Ashley Yoo, Orchestra
​Sarah Bowen, PE
Frank Hedrick, PE
Soraya Ratchford, PE
Marcia Littlefield, Spanish
Ashlyn Bennett, Health, STEAM, Biology, Engineering

Instructional Support

Allison Hollingshead, Technology Coordinator
Karen Adams, Media Specialist
Elizabeth Butler, 6th Grade Counselor
Tara Tanner, 7th Grade Counselor
Aprell Hamilton, 8th Grade Counselor
Annette Frantz, Instructional Coach
Demetria Parker, Stellar Sub

Special Education

Steven James, AUT

Carmel Silver, MoID
Lori Marshall, AUT Moderate

Parapros:
Mary Jo Hagler, SLD
Marybeth Jones, MoID
Amina Khetani, AUT Mod
Kaci Tiller, AUT Mod
Gayle Treadwell, AUT Mod
Corina Ellis, AUT Res
Debbie King, AUT Res
Lori Klemenc, AUT Res

Support:
Traci Leak, Speech
Gina Taylor, Psychologist

Support Staff

Lynda Weingarten, AA
Christine Jimenez, Bookkeeper
Jodi Bifaro, Registrar
Stacey Taylor, Receptionist
Sherrie Mikell, Clinic
Livia Nastai, Head Custodian
Rachel Mallard, Cafeteria Manager
Jennifer Nabors, Student Data Clerk
Mimi Allen, Instructional Clerk
Andrea Medders, Instructional Clerk
Valerie Smith, Media Clerk
Michael Smith, TST
Aaron Brinkman, SRO